Vi har ændret måden, vi involverer brugere og stakeholders på i vores udviklingsprojekter. Og det har vist sig, at være en rigtig god ide.
Hvordan løser vores opfindelser nye behov på den bedst mulige måde ude i dagligdagen?
Brugerinvolvering er et helt centralt element, når vi skal finde svaret på dét spørgsmål. Det er nemlig de fremtidige brugere og stakeholders, der er eksperter i deres dagligdag, behov og udfordringer, og ved at involvere dem tidligt får vi en masse viden, som er med til at forme det endelige produkt.
Derfor har vi også altid samlet følgegrupper til nye opfindelser, vi har under udvikling. Typisk har vi afholdt kvartalsvise eller halvårlige møder med følgegrupperne. Her præsenterer vi, hvad vi har udviklet – og de giver feedback og bidrager mere eller mindre commited til den videre udvikling.
Det seneste års tid er vi dog begyndt at organisere brugerinvolveringen anderledes: I stedet for faste, kvartalsvise møder samler vi et større og mere løst netværk af gode folk omkring udviklingen. Et netværk vi kan spørge til råds, når behovet for feedback opstår.
3 gode grunde til at involvere brugere og stakeholders tidligt i udviklingen:
- Forståelse af reelle behov og problemer: Vi finder ud af, hvad der faktisk er vigtigst for at løse behovet – og hvilke funktioner, der kan undværes.
- Bedre produkt og brugeroplevelse: Ved at teste og få feedback på prototypers funktioner og design får vi bedre indsigt i, hvordan vores løsning kan passe ind i arbejdsgangene omkring det problem, vi faktisk forsøger at løse. Brugerfeedback fører ofte til, at udviklingen slår nogle sving, som ender ud i et bedre produkt, end vi ville være nået frem til uden feedback.
- Brugertilfredshed og loyalitet: Er vi gode til at involvere stakeholders og brugere givet det dem ejerskab og tilknytning til produktet allerede inden det lancerer. Det betyder ofte, at vi får nogle stærke ambassadører for produktet, som gerne anbefaler det til andre i branchen.
Mere fleksibel – og mere kritisk
Lige nu er vi godt i gang med udviklingen af vores sliberobot ”Grindmaster”, som skal gøre det nemmere og mere sikkert at fjerne gammel maling.
For at sikre, at vi lander projektet rigtigt, inviterede vi fra start en stor gruppe interessenter ind i projektet. En gruppe som repræsenterer et bredt udsnit af branchen – blandt andet store og små nedrivningsvirksomheder, partnere i branchen og arbejdsmiljøbussen. Alle sammen nogen, som på hver sin måde har interesse i, at produktet lykkes.
I stedet for at samle dem alle sammen en gang i kvartalet var aftalen fra start, at vi hiver fat i den enkelte undervejs, når vi har brug for deres input. Og det har skabt en helt anden dynamik.
Ved at mødes 1:1 bliver sparringen mere fortroligt – og derfor ofte også mere ærlig og kritisk. Hvilket er en god ting. De gode folk i netværket bliver nemlig involveret på et tidspunkt, hvor de med deres ekspertise har stor mulighed for at påvirke det næste skridt af udviklingen. Og vi ser allerede hvordan den mere fleksible og direkte tilknytning har stor indflydelse i hvert skridt af udviklingen.
Skal det fungere i praksis, kræver det selvfølgelig en øget kommunikation undervejs. Hvis interessenterne skal have en chance for at komme med konkret feedback på vores præmisser, skal vi hele tiden sørge for, at holde dem opdaterede på, hvordan udviklingen skrider frem. Men dén investering i kommunikation får vi mange gange igen i skarp feedback.
Har du særlig viden om byggebranchen eller arbejdsmiljø – og lyst til at forme vores opfindelser i fremtiden? Så tøv ikke med at række ud!